reklama

Homo roverus - čiže ja?

V istom nemenovanom skautskom Médiu, ktoré mesačne číta nezanedbateľný počet mladých ľudí združených v skautskej organizácii, sa v apríli objavil rozhovor s mojou osobou. Týka sa môjho pohľadu na jednu z vecí, ktorá je pevnou súčasťou môjho života - roveringu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

1. Čo bolo Tvojím spúšťačom, že si sa dal na skauting a čo pre teba znamená rovering?

Spomínam si, že ešte na prvom stupni zédéešky prišiel môj spolužiak (terajší redaktor Média) Jano Pé s geniálnym riešením nášho školského problému. Mali sme vyrobiť búdku pre vtáčiky a Jano navrhol, že by nám s ňou mohol pomôcť jeho skautský radca. Búdka vyzerala ako vyzerala, ale ten skauting vyzeral pre mňa určite lepšie a už som ho nepustil.
Rovering prišiel s vekom, nikdy som sa však roverom nenazýval. Možno preto, že nemám vzťah k dredom a arafatkám. Oslovil ma však veľmi rozmer služby, to je podľa mňa to, čo delí starších skautov na roverov a roverov.
Skauting a ľudia okolo neho mi dali skutočne veľa, do veľkej miery im vďačím za to, aký dnes som. Preto sa mi zdá prirodzené a normálne odovzdávať túto štafetu ďalej a robiť všetko pre to, aby som teraz iným dával ja. To je rovering.
Rovering je ale aj o priateľoch, o udalostiach, ktoré zažije len malá skupina ľudí a nikto iný im nerozumie, o extrémoch a prekonávaní vlastných hraníc, ktoré nás posúvajú niekam ďalej. A my vďaka nemu rastieme.
Myslím si, že rovering je aj o službe sebe samému, o tom, akú cestu si človek vyberie a ako dokáže byť na seba tvrdý. Bez tejto služby je veľmi ťažké plniť ostatné výzvy, ktoré stoja pred každým roverom.

2. Akú ma podobu rovering v tvojom zbore, resp. oblasti?

V našom zbore boli snahy o vytvorenie roverskej patroly. Spomínam si ako sme snívali o spoločných čiernych mikinách s kapucňami. Zbor žiaľ trpí nedostatkom dospelých ľudí a tak sú všetci trocha starší zapojení do práce so skautmi, vĺčatami a včielkami a nikto nemá silu na organizáciu starých „chrenov“. Neviem, či niekde dokážu ozajstne fungovať roveri aj bez vodcu, u nás to ale nefunguje. Sme však dobrá partia, ľudia čo si majú čo povedať a aj bez organizácie v patrole dokážeme robiť divy, alebo sa o to aspoň snažíme. Organizácia všetkých zborových akcií teda stojí a padá na roveroch. Niekedy viac stojí, inokedy zase padá. Aj keď sa stretneme vždy len na nejakej akcii ešte stále nám nie je vôbec ľahostajný život toho druhého, cítime, že tu je niečo čo nás spája a to sú zážitky, ktoré nám všetkým dal skauting.

3. Kto je podľa Teba rover...nejaký vzor človeka, ktorý ťa nepriamo v živote ovplyvňuje?

Rover? Hm, je to niekto komu je už dávno jasné, že svet ani nič na ňom nie je ružové a napriek tomu sa dokáže tešiť zo života. Je to niekto, kto chápe, že bez námahy a sebazaprenia človek nič nedokáže. Rovnako vie, že samotný človek je dnes nula a uvedomuje si silnú potrebu spoločenstva. Je to niekto, kto je vzorom pre mladších nie svojimi rečami ale svojimi skutkami, kto dokáže obetovať svoje pohodlie pre dobro druhých.
Je to však aj niekto, kto sa vyrúti zo stanu do lejaku s mydlom a uterákom, niekto, kto sa dokáže po centre mesta zbesilo naháňať so striekacími pištoľami alebo si na ktorejkoľvek autobusovej zastávke zahrať tak infantilnú hru, že by sa už aj škôlkarom zdala trápna.
Rover je niekto, kto vie úplne presne aké je zloženie dažďovej vody a napriek tomu vyplazuje jazyk aby na neho zachytil čo najviac kvapiek a potom ponúkne svoj pršiplášť malému dieťaťu. Som rád, že takých ľudí poznám veľa a sú súčasťou môjho života.

4. Čo je podľa teba na roveringu najatraktívnejšie pre dnešných mladých ľudí?

Myslím si, že mladých môže zaujať najmä rozmer spoločenstva priateľov, ktorí dokážu podnikať neskutočné veci. Dnešného mladého človeka asi nikto „nenamotá“ na nezištnú službu či dobrovoľnícku prácu v prospech iných. To chce viac času. A okrem toho - ak má v budúcnosti človek niečo zo seba dať, musí mať z čoho. Proces pochopenia zmyslu roveringu je dlhý a musí prejsť od dobrého pocitu z nevšedných spoločných zážitkov po dobrý pocit z vykonanej práce, po stav, kedy k vášmu šťastiu stačí len vďačný pohľad druhého človeka.

5. Rovering je aj o humore a recesii... Máš v zásobe nejaké dobré recesné roverské kúsky?...

V našom zbore sa v tomto smere realizujeme najmä cez letné tábory, kde svojimi nočnými aktivitami niektorí z nás „terorizujú“ ostatné osadenstvo tábora. Spomínam si hlavne na doteraz neobjasnenú krádež stožiaru zo stredu obývaného tábora, alebo umiestnenie igelitového obaľovacieho materiálu istého obchodného reťazca na vnútornú stranu otvoru dámskeho sociálneho zariadenia.
Latríny, zvlášť tie, ktoré patria príslušníčkam nežnejšieho pohlavia, je tiež možné skrášliť dôsledným omotaním bezpečnostnou páskou s nápisom „zamorené prostredie“.
Často spomíname ako robili chalani v lete prestrelku striekacími pištoľkami v centre našej metropoly.
Pri jednej akcii som chodil po obchodnom bulvári rovnomenného mesta v tmavom obleku a s meravým pohľadom skrytým za čierne okuliare hlásil do hluchého káblika vychádzajúceho z môjho ucha: „Tu kanec, tu kanec. Volám tekvičku ...“
Hovoril som aj o „namotávaní“. „Namotávať“ vĺčatá je jedna z veľmi obľúbených roverských aktivít. A tak vĺčatá po ceste na tábor musia prestupovať v Trnave z vlaku do lietadla, v ktorom sa síce nachádza rovnaké kupé, ale deti nepoznajúce pomery slovenských železníc a aerolínií sa poslušne zbalia a po nástupišti druhými dverami napochodujú do toho istého vagóna.
Pre oko a hlavne ucho nestranného pozorovateľa môže byť poučná aj návšteva čajovne v podaní tlupy roverov mužského pohlavia, ktorí čaj rozdeľujú zásadne na teplý a studený alebo na čaj s a čaj bez.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

pre nazasvätených: Rover je označenie pre staršieho skauta asi od 15. roku života. Jeho hlavným poslaním je služba - služba sebe, a všetkým okolo. Roveri sú pri skautských oddieloch združení spravidla v roverských patrolách, v ktorých sa snažia zmysluplne a v duchu svojho poslania využívať voľný čas.

Ondrej Székely

Ondrej Székely

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

chalan, ktorý sa pozerá na svet trochu inak, ako všetci okolo a vie, pre koho a pre čo sa oplatí tešiť sa zo života, aj keď to dnes nie je jednoduché Zoznam autorových rubrík:  Detský svetVeľký svetNeznámy svetNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu